Cca. před 10 lety přišla společnost VERNER a.s. na trh s automatickými kotli na obilí a alternativní pelety. Uvedení na trh rozpoutalo velice bouřlivou debatu z etického hlediska. Vznik problém „Pálit chleba!!!“, když tolik lidí hladoví. Nyní, když projíždíme krajem a vidíme nekonečné žluté lány řepky, musíme se usmívat. Tolik orné půdy bylo „darováno“ nějakému „oleji“ a průmyslu místo potravin a je klid, žádné nadávky, žádné urážky. Lidi asi mají smysl pro humor – jediné co nás, jako vysvětlení, napadá. Při tom pro vytápění na topnou sezónu jednoho rodinného domu postačí obilí z cca jednoho hektaru pole !!! Dnes je velice populární uhlí a automaty na uhlí. V celé Evropě je uhlí na rapidním ústupu, u nás v Čechách se zavírají doly. A tak si můžeme myslet, že horníci by mohli pěstovat obilí na pálení, orné půdy „uvedené do klidu“ máme v Čechách dostatek, byli by na zdravém vzduchu, přičemž cena topné sezóny pro lidi je obdobná s uhlím. ………………….ale dost, poslední slova jsou spíše pro rozpoutání diskuze.
Kotlů na obilí I. generace VERNER A25 a VERNER A50 a také II. generace VERNER A251 a VERNER A501 se prodalo několik tisíc a získaly si opravdu dobré jméno. Proto byl, stejnými konstruktéry, vyvinut nový systém spalování obilí a obdobných paliv pro jmenované kotle VERNER A 302 a VERNER A 602.
Zásadní a rozhodující kritéria pro návrh nového kotle oproti předchozím modelům byla stanovena tato:
1. vylepšení obslužných vlastností, hlavně v oblasti čištění spalinových cest
2. zlevnění servisu a náhradních dílů
3. další rozšíření sortimentu paliv
4. vylepšení regulovatelnosti výkonu
• První bod byl splněn konstrukčními prvky a to: Využitím jednotahového výměníku s automaticky hnanými turbolátory pro čištění trubek výměníku za provozu kotle, takže celou sezónu není třeba čistit trubky výměníků. Byly odstraněny obratové komory, které je nutné během sezóny čistit a vybírat z nich popel. Roštnice, byly nahrazeny deskami, které zabraňují propadu drobných částí paliva pod rošt, takže odpadá vybírání popela a propadu paliva z pod roštu. Automatické zapálení a automatické odpopelnění je samozřejmostí. Další vlastností je možnost napojení regulátora kotle na internet a řízení a servis kotle provádět přes počítač, nebo telefon, tablet. Pro obce je možné nasmlouvat i plný servis o kotel, takže vytápění se pohodlím podobá dálkovému vytápění.
• Druhý bod byl splněn těmito prvky: Spalovací prostor má malé keramické části a dobře vyměnitelné i laikem. Výměna a servis ostatních dílů jako např. desek hořáku se provádí z předu kotle a jsou jednoduché.
• Třetí bod byl splněn těmito prvky: Dno spalovacího prostoru je tvořeno deskami s přívodem vzduchu malými dírkami, takže není problematické spalování ani takových paliv jako semena řepky, kmínu a hořčice.
• Čtvrtý bod byl splněn těmito prvky: Přívod spalovacího vzduchu je řešen v sekcích a jsou samostatně ovládané, u A 602 jsou dva ventilátory ne z důvodu množství vzduchu, ale kvůli jeho regulovatelnosti. A to zvláště primár i sekundár. U kotle A302 řídíme množství spalovacího vzduchu poměrově.
Provedení spalovacího prostoru není žádnou novinkou, dírky pro přívod vzduchu ve dně se používaly také u předešlých typů a nebyl zaznamenán případ, kdy by se ucpaly popelem, nebo taveninou. Desky, které tvoří dno jsou obdobou roštu, chlazeného vzduchem, kde také nebyl zaznamenán případ poškození teplem, nebo napékáním popela. Samotný systém je prakticky druhý rok testován u výrobce. Také jsou už v provozu první kotle této konstrukce a to zcela bez problémů. A nakonec algoritmus regulace je shodný s předchozími modely VERNER A 501 a VERNER A 251. Takže všechny základní prvky jsou dlouhodobě odzkoušeny.
Manipulace s palivem je obdobná jako s peletami. Externí zásobník paliva, nebo v pytlích, nebo v big-bag. Provedení může být i takové, že nevyžaduje třebas i několikaměsíční manipulaci s palivem, nebo celou topnou sezónu.
Závěrem:
Snahou lidí kolem kotlů VERNER je doplnit sortiment kotlů na plyn, olej, elektřinu, sluníčku, dřevo, uhlí o kotle na obilí a alternativní pelety. Toto palivo je tuzemský zdroj, může využít nekvalitní obilí napadené různými škůdci, dále osivo, které ztratilo klíčivost, plevy a podobně. Takovéto obilí končí jinak ve výtopnách, nebo jako krmivo pro srny a podobně. Zde je dobře a ekonomicky využito a spotřebiteli poskytne levné a pohodlné vytápění.
Tyto kotle VERNER a palivo jsou určeny hlavně pro budovy s vyššími tepelnými ztrátami, jako školy, malé firmy, hospodářské budovy, bytovky a podobně. A také pro obyčejného zákazníka, zemědělce, s tepelnou ztrátou domu do 30 kW, který dnes pálí obilí, zítra může jakékoliv pelety a dále cokoliv sypkého z oblastí spalitelné biomasy. Zajímavé může být využití kontejnerových kotelen. K vytápěné budově se postaví kontejner, který z architektonického hlediska k ní patří, do budovy vedou dvě trubky a z budovy kabel. Komín je součástí kontejneru. A tím je rekonstrukce kotelny provedena. Zásobník paliva je buď přímo v kontejneru, nebo v dalším kontejneru, který může být i 20 metrů vzdálen.
Z praxe víme, že na vytápění objektu je zapotřebí prakticky stejné množství obilí, jako uhlí – to pro představu o spotřebě. Takže pokud budova spotřebuje 10 tun uhlí, spotřebuje 10 tun obilí.