Od 1. září 2022 bude podle zákona o ochraně ovzduší z roku 2012 povoleno používat kotle pouze 3. a vyšší emisní třídy podle ČSN EN 303-5. Provoz zastaralých kotlů bude zakázán a bude nutné je vyměnit za nové ekologické zdroje vytápění. Vlastníci nemovitostí mohou na jejich pořízení využít dotaci z programu Nová zelená úsporám. Pro ty, kteří nebudou mít na výměnu dostatek financí z důvodu nižších příjmů, Ministerstvo životního prostředí připravilo štědrou podporu z EU fondů. Půjde tak o poslední šanci veřejnosti získat prostředky na nový ekologický zdroj tepla před zákazem provozu starých kotlů.
S ohledem na kapacity topenářů a dodavatelů kotlů stanovilo MŽP speciální motivační opatření pro vlastníky nemovitostí, kteří mají zájem o výměnu kotle. Při podání žádosti o výměnu kotle z uvedených dotací do 1. září 2022 a doložení žádosti úřadům v případě kontroly zdroje a splnění povinností lze upustit od pokuty za přestupek. Zákony v takových případech umožňují upustit od potrestání či pouze ukládat nápravná opatření bez pokutování – tedy stanovit povinnost vyměnit zdroj do data, které stanoví úřad (obvykle max. do 1 roku, tj. maximálně do 1. září 2023).
Kotlíkové dotace - dotace pro domácnosti s nižšími příjmy
Pro domácnosti s nižším příjmem, jako jsou třeba samoživitelé nebo senioři, je alokována částka 5,5 mld. Kč, což představuje přibližně 50 000 vyměněných kotlů. Dotace bude v tomto případě 95 % způsobilých výdajů. Příjem žádostí bude probíhat přes krajské úřady od začátku roku 2022. Kritériem pro určení, kdo může využít dotaci pro domácnosti s nižším příjmem, je výše průměrného čistého příjmu na člena domácnosti, která v roce 2020 nepřesáhla 170 900 Kč, tj. 14 242 Kč čistého příjmu na osobu měsíčně.
Nová zelená úsporám - Dotace pro ostatní domácnosti
Nová zelená úsporám rozdělí 8,5 mld. Kč na výměnu zhruba 100 000 kotlů. Žádosti bude možné zasílat od podzimu 2021 přes www.novazelenausporam.cz a dotace bude činit až 50 % způsobilých výdajů. Za způsobilé jsou považovány výměny kotlů realizované od 1. ledna 2021.