Jak vytopit kamenný domek starý 300 let? Teplo spolehlivě zajistil interiérový kotel se spirosloupy.

Vytápění malého kamenného domu, který je 300 let starý, může být velká výzva. Paní Kobrlová zvolila interiérový kotel Verner s topnými spirosloupy. Se svou volbou je velmi spokojená a dnes říká: pro takhle starý dům jsem nemohla vybrat nic lepšího. 
 
Vytápění domečku starého 300 let s sebou nese celou řadu výzev. U takhle starých domů se nejčastěji potýkáme s nedostatečnou tepelnou izolací, špatně utěsněnými starými okny a nedostatkem prostoru pro umístění topidla.Kamenné zdi navíc bývají chladné a pokud nemá dům ideální polohu, co se týče slunečního svitu, může v něm být opravdu velká zima. 
O svoje zkušenosti s vytápěním takto starého domku se s námi podělila paní Kobrlová. Nejprve zvažovala radiátory, případně podlahové topení, ale to se ukázalo jako příliš komplikované řešení. "Nová podlaha by vyšla velmi draho a radiátory si tady neumím představit", svěřila se majitelka domku. 
 
SEZNAMTE SE: INTERIÉROVÉ KOTLE A SPIROSLOUPY
Paní Kobrlová zvolila pro svůj domek interiérový kotel od firmy Verner a topné sloupy, takzvané spirosloupy. "Byly to pro mě na začátku úplně neznámé pojmy. Ale ráda experimentuji, tak jsem to riskla, ikdyž s docela malou dušičkou," přiznává. Experiment vyšel na jedničku: risk se podařil a majitelka domku je nadšená.
Interiérový kotel ma dvě velké výhody: nabízí pohled do plamene přes skleněná dvířka a zároveň se do něj přikládá zezadu. Tak se v obývacím pokoji udržuje čistota, protože veškerá manipulace se dřevem i popelem probíhá v kotelně z druhé strany zdi. Paní Kobrlová topí převážně dřevem, ale střídá ho i s briketami, které hoří déle, takže se nemusí přikládat tak často. 
Největší novinkou byly spirosloupy, které jsou umístěny po stranách kotle a šíří teplo do místnosti, takže klasické radiátory nejsou potřeba. Další spirosloup je umístěn taky v obyvatelném podkroví, a to v čele místnosti. "Obložení spirosloupů ještě není hotové, uvažuji o kamenech nebo dřevě," říká paní Kobrlová. 
 
ŽIVÝ OHEŇ V OBÝVÁKU A ROVNOMĚRNÉ TEPLO VŠUDE
Majitelka si velmi užívá pohled do živého ohně v obývacím pokoji. "Vidím oheň, u kterého mohu sedět i ve velmi malé vzdálenosti. Cítím, jak hřeje, ale díky třem sklům nepálí ani nepřetopí místnost", pochvaluje si. Přetápění je další častý problém, ke kterému by mohlo dojít ve starších, malých domcích. 
Zkušenosti se změnou vytápění jsou tedy v tomto malém domku veskrze pozitivní. Krásné rovnoměrné teplo všude, malé náklady na provoz a čisto. "Ikdyž jsem reference o systémech vytápění sbírala převážně v novostavbách, zjistila jsem, že pro rokonstrukci 300 let starého domečku jsem nemohla vybrat nic lepšího," bilancuje paní Kobrlová. Do budoucna ještě uvažuje o akumulační nádrži s vnořeným bojlerem. 
 
« Zpět
18.12.2023